ВІдмінки іменників

ukr mova 6

Відмінки іменників 

 

11111.png

03

 

 Нижче подано вправи для закріплення знань

Вправа 1.

а.Переписати речення. Підкреслити збірні іменники (ставлячи їх у початковій формі)..

 

Знову осінь, знов у дальній вирій птаство з України відліта… (Є.Гуцало.) Буйнотрав’я доли заквітчало, перелітним птахом прокричало. (Л.Тендюк.) Ворони у гіллі – як чорне шмаття ночі… (Б.Чіп.) Зжовкне листя вліті, відчахнеться віття. (М.Стельмах.)  Латаття ніжилось в озерах, хитали ряску карасі. (Л.Костенко.)

 

б. Над іменниками записати рід, число.

в. Зробити синтаксичний розбір речень.

 

Вправа 2.Записати речення, ставлячи іменники в потрібній формі. Визначити відмінки цих іменників.

 

Як присягу підношу голос я! (Шипшина) й (пісня) не віддам нікому! (М.Рильський.) Цілюще зілля нам на (допомога) зелені рученята простягло. (М.Доленго.) Рідне все мені в ріднім (край). Я в безлистій (діброва) стою. (Є.Гуцало.)

 

Вправа 3.Подані іменники поставити у формі кличного відмінка. Два-три з них увести до самостійно складених речень у ролі звертання.

Мама, матуся, мати, батько, татусь, брат, братик, сестра, сестриця, товариш, приятель, читач, слухач, лікар, учитель, громада, товариство, панство, пани.

 

Вправа 4.

а.Вказати іменники, визначити відмінок кожного з них.

І. Фантазіє! Ти сила чарівна! Ой палка ти була, моя пісне! (Леся Українка.) Видиш, брате мій, товаришу мій, відлітають сірим шнурком журавлі в вирій. (Б.Лепкий.) Мисливче юний, вже пора на лови. Чи маєш ти для ловів лук готовий? (Є.Гуцало.) На добраніч, мій сніже. Так лягаєш ти легко, прозоро. (Р.Кудлик.) Уважай, пороже, щоб не переступило нічого вороже. (Нар.творч.)

ІІ. Вставай, народе, в святу годину, вставай за правду, за Україну. (Д.Павличко.) Повій, повій, буйний вітре, на час, на годину; ти верни нам нашу  долю знов на Україну! (М.Вербицький.) Бажав би я, мій рідний краю, щоб ти на волю здобувавсь… (П.Грабовський.)

ІІІ.Земле моя, запашна, барвінкова! Ріки медові, дощі золоті! Тільки б побачить тебе у обнові, більше нічого не хочу в житті. (М.Стельмах.) Скачи, враже,  як  козак скаже.  Дай, Боже, в добрий час, як у людей, так і в нас. (Нар. творч.)

 

б. Вказати звертання поширені та непоширені.

в. Вказати іменники, у яких в формі кличного відмінка відбувається чергування приголосних.

Коментарі можуть залишати лише зареєстровані користувачі

Українська мова 6 клас

Мої сертифікати