Чемерис Валентин

ukr lit 8

Сучасний український літературний процес неможливо уявити без постаті Валентина Чемериса. Він міцно закріпився на позиціях талановитого письменника історичної прози, активного громадського діяча, публіциста.

 

 

 

chemerysВалентин Лукич Чемерис народився 8 липня 1936 року в с. Заїченці на Полтавщині. 1971 року закінчив Вищі літературні курси при Літературному інституті ім. М. Горького. Працював у радгоспі, на ряді підприємств Придніпров’я, в редакціях обласних газет, видавництві «Промінь». У 1989-1993 роках був головою Дніпропетровської організації Спілки письменників України. Працював в адміністрації Президента України головним консультантом (1993-1994). У 1996-2001 рр. — секретар Національної Спілки письменників України, член її Президії і Вищої Ради. 

 Свій творчий шлях Валентин Чемерис розпочав як сатирик-гуморист. Видав 16 веселих збірок - гуморески, пародії, веселі повісті. Зібрав і впорядкував том "Українські анекдоти". Лауреат республіканської премії в галузі сатири та гумору ім. О. Вишні, літературно-мистецької премії ім. Ю. Маківчука, ім. Ю. Яновського за кращі оповідання.

В. Чемерис - автор семи романів, серед них історичних "Ольвія" (три масові видання), "Скандал в імператорському сімействі", "Смерть Атея", (літературна премія ім. Д. Яворницького), "Епірська відьма, або Олімпіада - цариця македонська", "Фортеця на Бористені", повістей - "її звали янголом смерті", "Я любила Шевченка", "Кохання в Україні", "Життя і смерть Володимира Глібовича, князя Переяславського", "Маруся Чурай", "Убивство на хуторі біля Диканьки" (літературно-мистецька премія Українського фонду культури ім. І.Нечуя-Левицького), "Сім ночей" та ін., фантастичних - "Білий король детективу", "Приречеш на щастя", багатьох оповідань і повістей цього жанру; романів-есе "Президент", "Голгофа українського православ'я", "Да святиться ім'я твоє, або бомба для Патріарха" та багатьох інших.

В. Чемерис - автор ряду творів для дітей. Повість "Аравійська пустеля" вміщена в підручнику з української літератури для 5-го класу, уривок з роману "Ольвія" - в хрестоматії української літератури для 7-8-х класів, у 4-му вивчається оповідання "Три секунди на вибір". Виступає також як публіцист на шпальтах газети "Літературна Україна" де й працював в останні роки.

Помер 4 грудня 2016 року.


 

Коментарі можуть залишати лише зареєстровані користувачі