Свята королева Маргарита Шотландська, що відрізнялася незвичайною красою, чарівністю та розумом, в 1070 році стала дружиною шотландського Короля Малькольма Третього, була щаслива в шлюбі, народила вісьмох дітей, двоє з яких — Олександр і святий Давид, були королями Шотландії, а дочка Матильда — стала королевою Англії.
ЇЇ батьки: Агафія Ярославна та принц Едуард Вигнанець мали цікаву біографію та свій вплив на історію. У них було троє дітей – одна з яких Маргарита (Маргарет), що мріяла стати черницею, але вийшла заміж за короля Малкольма III, що був на 15 років старшим. Між 1067 і 1070 р.в абатстві Данфермлін відбулося їх одруження.
Малкольм ставився до дружини зі повагою і, дотримуючись її порад, він ставав не тільки більш релігійним, але і більш освіченим.
Під час їхнього правління змінилося релігійне життя в країні. На той час церква Шотландії практично втратила спілкування з Римом та давно згасала у ізоляції, не маючи практично ніякого серйозного впливу на паству.
За допомогою Маргарет до Шотландії приїхали ченці-бенедиктинці. Вона засновувала монастирі та будувала церкви, в тому числі нову церкву в абатстві Данфермлін, що стало не тільки центром поширення віри, а й сховищем дорогоцінної реліквії — частки Хреста Господнього. Будучи прекрасно освіченою вона створювала бібліотеки, одна з книг — Євангеліє, багато прикрашене дорогоцінними каменями, сьогодні зберігається в Оксфордській бібліотеці.
Вона була не просто добра, а й далекоглядна і тому не обмежувалася звичайною для царюючих осіб роздачею милостині. Вона доглядала за хворими та відвідувала бідняків, вникаючи в їх повсякденні потреби. Її стараннями будувалися притулки для бездомних. Вона мила ноги жебракам, а у свята влаштовувала для них обіди в палаці, на яких була присутня сама. Вона відвідувала в’язниці і викуповувала утримуваних там боржників.
Вона була настільки ж святою і самовідданою на престолі, якою могла б стати в монастирі. Маргарита назавжди вирішила, що її обов’язок — творити добро для цього народу. Вона запобігла схизму між Римом та Кельтською Церквою, присвячувала багато часу допомозі бідним, сиротам, хворим. Крім того, Маргарита принесла в Шотландію європейську культуру і зробила це куди більш успішно, ніж нормани, що діяли насильством і примусом.
Малкольм III загинув 13 листопада 1093 року в битві з франками разом з їх старшим сином, а Маргарита 16 листопада 1093 року.
Похована свята королева в стародавній резиденції шотландських королів-місті Дарфелмлін — в стінах головної церкви, заснованого нею абатства кельтського монастиря.
В Единбурзькому замку є найстаріша будівля в Шотландії, капела Святої Маргарити. Це аскетичне будова звів на честь матері — король Давид на початку XII століття. Там немає нічого, що нагадувало б про саму Маргариту, зате в багатьох храмах Англії, Шотландії, Ірландії можна зустріти скульптури Святої королеви, її зображення на численних вітражах.
Через півтора століття після смерті Маргарити в 1250 році її доєднали до лику святих. Так внучка Ярослава Мудрого стала першою шотландською святою, а в 1673 році вона була проголошена святою покровителькою Шотландії.