З історії лемківської писанки…
У лемків перед Великоднем був звичай «баткати» (писати) писанки.
До писання писанок треба вибрати добрі, білі яйця, що мають шорстку, пісковату шкаралупу тому, що гладка погано приймає краски.
Потрібно взяти яйця в обидві долоні, великим пальцем посувати їх по поверхні, а дотик скаже, котре яйце пісковате. Рівно ж важливим є величина і форма яйця.
Писанка — це мініатюрне мистецтво, тому завжди є краща писанка малої або середньої величини.
В Україні казали писати писанки на першому яйці «зноску» молодої курки-первістки (такі писанки мали силу, було таке повір’я). Пишучи малі писанки на «пулец» яйці, треба підібрати не багатий, але гарний орнамент, потрібно пам’ятати, що мініатюрне мистецтво повинно мати добру форму, що її не треба обтяжувати взором.
Яйця потрібно помити в літній воді, додаючи 1 ложку соди (розм’якшує воду); не треба дряпати, лиш паперовою серветкою обережно стерти бруд, опісля покласти їх у воду з 2-3 ложками білого оцту, на 2-3 хвилини. Виймаємо їх, кладемо на чисту серветку, та сухими вкладаємо в паперові коробки.
До писання писанок лемки вживали тонесенький цвяшок, шпильку-булавку, затесаний дерев’яний сірник або стебло соломи. Це найстарше примітивне приладдя, що ним уміли писати дуже гарні орнаменти, що лягли на шкаралупі яйця. З часом дехто вмів сам собі зробити писальце.
Існують символи сонця: великі круглі кола, а посередині менше сонце, зване «Двояка ружа». Усі промені рівні лежать побіч себе, творять символ кола.
До сонячного символу належить «Місячок». Він написаний на середині писанки кругами. «Спіралі», де білими тоненькими рисочками орнамент роз’яснив їхні рамена.
З найбільш вдалих і справді тяжких орнаментів є птахи в леті, а також «Зозуля». Птахи пишуться уважно, є зазначені дзьоби, голова, крила і хвіст. Вони в леті, витягнені летять, та які ж вони проворні, розумні, знають коли летіти, де осісти, як повернутися на Лемківщину. Такі наші любі «Бузьки».
Орнаментів багато, «Чатинка» (смеречка) гілка. До найбільш виїмкових символів, що затримався, чи не найстарший орнамент «Частоколів». «Частоколи» були колись на Лемківщині, та нині залишилась на пам’ятку «загорідка», огорожа коло хати з кругляків, загострених угорі. Вона каже: «Тут моя хата, моє життя, перейди фірткою, але не переходь горою, бо настромишся на частокіл та одежу подреш».
Весільний «Віночок» символізує дівочу вірність. Писанка «Віночок» дає образ круглого вінка, білий орнамент доокола писанки на червоному тлі.
Використана література
1. Онищук Одарка "Символіка української писанки" Торонто - 1985р.
2. Елиєв Зенон "20 кіп писанок"
Фотозвіт засідання, що відбулося 3 квітня 2016 року у Всеукраїнському Товаристві "Лемківщина".