Справжнє свято лемківської культури відбулося 5 листопада в місті Монастириська: VII позачерговий з'їзд лемків України, відкриття виставки "20 років музею", наукова конференція, святковий концерт.
З історії музею...
На території тернопільської області на початку 1994 року активістами «Товариства лемків Тернопільщини» було проведено пошук та збір серед жителів області (колишніх переселенців) автентичних лемківських речей. Ними було зібрані лемківські костюми, реманент та предмети побуту, книги церковної тематики, ікони. На баланс товариства «Лемківшина» було передано будинок по вул. Шевченка, 59, цей будинок було відремонтовано за власний кошт.
3 листопада 1996 року відбулося офіційне відкриття музею, на той час в ньому нараховувалося близько 500 музейних експонатів. Станом на 2016 рік в музеї знаходиться більше 1500 предметів, що стосуються лемківської культури. Організаторами музею були о.Дуда, М.Громосяк, М.Тиханський, М.Микитин, Ірини Квасняк, С.Гурей та О.Гойняк. Не всі з них дожили до сьогоднішнього свята, так нажаль уже немає з нами Ореста Гойняка. На зустрічі був Михайло Тиханський, якого на громадських засадах було обрано директором музею.
В листопаді 2005 року рішенням Тернопільської обласної ради з Монастириського народного лемківського музею утворено Установу "Монастириський обласний комунальний музей лемківської культури і побуту".
Через шість років у вересні 2011 року рішенням сесії Тернопільської обласної ради на базі "Монастириського комунального музею лемківської культури і побуту" створено установу «Музейний комплекс «Лемківське село». Даний комплекс це етнографічний музей.
Експозиція цього музею складається з 8 експозиційних залів і 6 будиночків. В них зібрано найбільшу в Україні збірку пам’яток які стосуються лемківської культури.
Більш детально з історією відкриття музею, його структурою та призначенням основних будівель ви можете ознайомитися за даним посиланням.
5 листопада 2016 року на території «Музейного комплексу «Лемківське село» відбувся 7 позачерговий з’їзд лемків України. На цю подію приїхали делегати з різних куточків України. Були обговорені питання організаційного плану, які стосувалися роботи Всеукраїнського товариства «Лемківщина».
Також в приміщенні музею було заслухано доповідь Анни Кирпан щодо ритму в народному костюмі лемків.
Після цього в готельному комплексі «Лідія» відбулось офіційне відкриття конференції, що присвячена 20-літтю відкриття музею лемківської культури. З вітальним словом виступили Олександр Венгринович та Василь Мулеса. Також своїми спогадами поділились о. Анатолій Дуда, Марія Микин-Старищак, Марія Собашко, та Михайло Громосяк. Також присутні ділилися своїми спогадами про історію музею, про тих, кого вже, на жаль, немає з нами.
Представники лемківських громад, які прибули на свято, подарували цінні подарунки, що в подальшому стануть експонатами музею.
Рішенням конференції доповіді, які були заслухані, будуть видані окремим збірником.
Все це дійство очолював беззмінний директор музею Михайло Тиханський, який розповів про минуле та сучасне музею, та поділився планами на майбутнє.
На завершення глядачі мали нагоду подивитися концерт самодіяльних колективів.
Для того, щоб зануритись в атмосферу свята прошу переглянути фотозвіт про дану подію.