Популярності планетарного масштабу Рослінська каплиця набула після виходу на екрани фільму "Код да Вінчі". У кіно (як і в книзі) Рослінська капела була тим місцем, де знайшла останній спочинок Марія Магдалина.
Рослінська капела (Колегіальна церква святого Матвія) - досить знамените місце не лише в Шотландії, але і за її межами, є однією з найкрасивіших церков Шотландії і однією з найдавніших, що існують досі.
Сер Вільям Сінклер (з баронів Сен-Клер) почав її будівництво ще в 1446 році. Сьогоднішній храм - це лише частина більш масштабного проєкту, але сер Вільям помер (1484 рік) і споруда залишилася в тому вигляді, що зараз. При розкопках 19 ст. було знайдено фундамент, що виступає на 30 метрів за її західну сторону.
Відомо, що оригінальна будова була хрестоподібної форми, але вона так і не була завершена. По суті, були побудовані тільки хори і ретрокапела, що називається каплицею Богоматері на базі набагато старішої крипти (Нижньої каплиці), яка, судячи з усього, була частиною старого замку. Нижню каплицю - вона ж крипта - часто плутають з похоронними підземеллями, але це різні приміщення. Крипта була наглухо запечатана багато років, що і породило велику кількість легенд на її рахунок.
Будівництво каплиці зайняло приблизно 40 років, і ще стільки ж знадобилося для того, щоб створити фігурні різьблення всередині каплиці.
При будуванні каплиці було задіяно цілу армію робочих, тому в короткий термін маленьке село розрослося до великого селища. Камінь добували та витесували, будували, проводили різноманітні роботи з дерева та інших матеріалів – на стіні крипти до сьогоднішнього часу збереглося креслення того часу, а йому вже близько 600 років
Легенди, які овівають каплицю впродовж віків, численні і цікаві. Не в останню чергу фантазію стимулює сам вид капели.
Перша легенда про каплицю свідчить, що майстер не вірив, що колону можна зробити, не побачивши оригіналу в далеких країнах. Тож він вирушив у дорогу. Однак, повернувшись, він побачив, що учень вже чудово працював з колоною. Заздрісний старий не витримав і без зайвих слів вбив хлопчика. Сам майстер за це був засуджений до смертної кари, і як подальше покарання кам'яне зображення його обличчя в кутку церкви тепер повинно назавжди дивитись на стовп учня.
Інші легенди називають Рослінську каплицю тим самим місцем, де знаходиться - далі версії різняться - корона шотландських правителів, або чаша Святого Граалю, або золото тамплієрів, або американські гроші. Ще одна версія свідчить, що до загадкових орнаментів, що прикрашають практично усю капелу від верху до низу, причетні не хто інший, як масони. Ще одна версія, що пояснює таємничі символи, накреслені на стелі, свідчить, що ними зашифрована карта, наслідуючи яку, можна дістатися до скарбів тамплієрів. Інші вчені говорять, що це або старовинні манускрипти, або музичні ноти.
Якщо дотримуватися фактів і розглядати Рослінську каплицю тільки з точки зору архітектури, то її, без сумніву, можна назвати однією з найгарніших в Шотландії.
Рослінську каплицю зсередини підтримують 14 колон, які формують аркаду з 12 арок з трьох сторін нефи. Три колони в східній частині капели мають власні імена: з півночі на південь це Колона майстра, Колона подорожнього і третя - та сама знаменита Колона підмайстра. Ці назви дали колонам у кінці 18 ст. (Фото взяті з просторів інтернету, так як фотографувати всередині - заборонено)
Що стосується різьбленого оздоблення, то частина, яка найбільше інтригує, — це послідовність з 213 кубів, або «коробочок», які видаються з колон і арок. Цілком незрозуміло, що вони позначають, до того ж, на жаль, багато хто з «коробочок» вже не оригінальний, а замінені у 19 столітті ті, що відвалилися через природне старіння.
Інші рельєфи зображують рослини: пшеницю, полуницю, лілії та дивний злак, у якому деякі дослідники бачать маїс. Якщо це й справді маїс, вважають вони, це доводить, що замовник будівництва, Генрі I Синклер, побував в Америці до Колумба, оскільки на момент будівництва каплиці офіційно Америка не була відкрита.
Офіційна назва каплиці – колегіальна каплиця Св. Матвія. В даний час вона знаходиться у приватному володінні: господарем каплиці є герцог Рослінський.
Цікавим є готичний надгробок перед церквою. Це згадка про Френсіса Роберта Сен-Клер-Ерскіна, який опікувався реконструкцією церкви в 19 столітті.
Всього за декілька хвилин ходьби знаходяться руїни Рослінського замку, найдавніші частини датуються приблизно 1304 роком.