Бодянський Осип

bodyansО́сип Бодя́нський – український філолог-славіст, історик, фольклорист, перекладач, видавець, письменник, член-кореспондент Петербурзької Академії наук.

 

 

 

 

 

 

 

Осип Бодянський народився 12 листопада 1808 року у містечку Варва (нині Чернігівської обл.) в родині сільського священика.

Середню освіту одержав у Полтавській духовній семінарії в м. Переяславі, де добре оволодів класичними й старослов'янськими мовами, вивчав польську та сербську мови. Навчання велося українською мовою.

У 1831 — 1835 рр. навчався на словесному відділі Московського університету, довго не міг перейти на російську. Подружився студент О. Бодянський з М. Максимовичем та М. Гоголем. Осип Бодянський вперше виступив із літературно – критичною працею, присвяченою творчості Г. Квітки-Основ'яненка (1834). 

У 1837 році окремим виданням опублікована дисертація "Про народну поезію слов'янських племен" (1837), Осип Бодянський став першим у Росії магістром словесних наук (слов'янських наріч). Дисертація була перекладена на чеську, сербську, німецьку та італійську мови.

У 1837–42 рр. Осип Бодянський перебував у науковому відрядженні в західних слов'янських країнах, звідки  привіз 2 тисячі придбаних книг і рукописів. Викладав у Московському університеті, знав 14 мов, завжди пишався українським акцентом.

З Т.Шевченком познайомився у 1844 році, хоч один про одного вони знали раніше, листувалися (збереглося два листи Б. і шість листів Шевченка).

У "Чтениях Московского общества истории и древностей российских", редактором яких був Бодянський, вмістив матеріал з історії Росії та України, видав "Літопис Самовидця". 11 січня 1846 р. Осип Бодянський видав "Історію русів". У 1847 році Осип Бодянський у "Чтениях в Императорском Обществе" оприлюднив латинський текст конституції Пилипа Орлика. Він спирався на копію, яка зберігалася в паперах генерального хорунжого Миколи Ханенка.

Через донос, «Чтениє..» були закриті, самого Бодянського відправлено на пенсію.

68-річний Осип Максимович упокоївся в Москві. І він, і його молодший брат Федір були одружені, мали гарні родини але не мали дітей.

Коментарі можуть залишати лише зареєстровані користувачі