Страсбург — одне з найкрасивіших міст сходу Франції, яке виглядає ніби зійшло зі сторінок казок. Справжньою його перлиною є старе місто — Гранд-Іль. Цікаво, що історичний центр Страсбурга був одним з перших (серед усіх інших європейських міст) включений до списку об’єктів Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.
Назву ” Страсбург “можна перекласти як «фортеця (замок) біля дороги». Вже в ІІІ ст. до н.е. на цьому місці існувало кельтське поселення. За часів Римської імперії тут був один з прикордонних її міст — Аргенторат. Після розпаду Римської імперії місто було окуповане німецьким плем’ям алеманів, які, в свою чергу, були поглинені франками. Назва Страсбург виникла в ранньому Середньовіччі. Після розпаду королівства франків Ельзас став частиною Священної Римської імперії. Страсбург залишався у складі Німеччини до 17 століття, навіть після отримання в 13 столітті статусу вільного імперського міста.
У 1349 році в Страсбурзі відбулися одні з найкривавіших подій Середньовіччя, коли більше тисячі євреїв були публічно спалені на його площах. Гоніння на єврейське населення тут тривало до 18 століття. Страсбург був одним з перших протестантських міст Німеччини, який прийняв лютеранську віру на початку XVI століття. Через це він став одним з європейських центрів гуманітарного навчання та книгодрукування. Перша газета в Європі була надрукована саме в Страсбурзі. У 1681 році Людовик XIV скористався хаосом Тридцятирічної війни та приєднав столицю Ельзасу до Франції. Статус Страсбурга як вільного міста закінчився після Французької революції. Після франко-німецької війни 1870 німці знову приєднали місто і застосували політику германізації, що веде до вигнання тих, хто вважає за краще залишатися французами. Після поразки Німеччини в Першій світовій війні місто повернулося до складу Франції. І тепер настала черга французів спробувати викорінити сліди германізації. Під час Другої світової війни нацисти вважали ельзасців співвітчизниками. Тому багато з них були змушені битися в німецькій армії.
Гранд-Іль — серце Страсбурга, це великий острів, утворений річкою Іль. Це ідеальне місце для знайомства з містом і його історичною атмосферою. Гранд-Іль фактично історичний центр Страсбурга. Тут знаходяться його головні визначні пам’ятки: Страсбурзький собор (Нотр-Дам-де-Страсбург), інші середньовічні церкви та історичні будівлі.
Страсбурзький собор (Нотр-Дам-де-Страсбург) – одна з найграндіозніших готичних церков Європи та прекрасний пам’ятник середньовічної архітектури. Про нього говорив великий Віктор Гюго – “Чудовисько гігантське і делікатне”.
Собор побудований між 1176 і 1439 роками та має 142-метрову вежу (завершену в 1439 році), найвищу у Франції. Щоб піднятися на оглядовий майданчик потрібно подолати 322 сходинки. На соборі встановлений 300-річний астрономічний Годинник. Кожен день о 12:30 астрономічний годинник відбивають невелику виставу з епохи життя Христа і парад апостолів.
Площа Гутенберга — площа в декількох кроках від Нотр-Дам-де-Страсбург. Названа на честь винахідника друкарського друку Йохана Гутенберга. На площі встановлено його пам’ятник. Це сталося в середині XV століття, і першою надрукованою книгою стала Біблія. Це місце було одним з центрів Страсбурга з періоду Середньовіччя до 18 століття.
Церква св. Томаса — протестантська Церква, шедевр готичного мистецтва Ельзасу. Є однією з небагатьох протестантських церков, що збереглися з періоду Реформації. Всередині розташований мавзолей маршала Сакса — шедевр бароко.
Церква св. Павла — гарна неоготична споруда кінця 19 століття. Ця протестантська церква розташована на краю острова Іль-Сент-Елен. Сен-П’єр-ле-Джунь — протестантська церква, побудована в стилі готики на місці давньої каплиці 11 століття періоду Меровінгів. Ця колишня монастирська церква зберегла деякі романські елементи та фрески 14 століття.
Площа Клебер — головна громадська площа Страсбурга. Це місце проведення різних подій і ярмарків, тут встановлюється головна ялинка міста.
Палац Рогана — історичний пам’ятник в Гранд-Мулі, в якому зараз розташовується 3 музеї: археологічний, музей образотворчого та декоративного мистецтв. Був побудований в період з 1731 по 1742 рік. Палац Рогана вважається шедевром французького бароко.
Будинок Каммерцеля — один з найкрасивіших будинків Страсбурга. Цей типовий ельзаський фахверковий будинок з гарним різьбленим фасадом був побудований в 15 столітті та розташований в історичному центрі міста.
На фасаді будинку Каммерцеля є 75 вікон і безліч різних візерунків із зображенням біблійних казкових персонажів, знаків Зодіаку, знаменитих музикантів тих далеких часів, а також жіночі образи Віри, Надії і Любові.
“Маленька Франція” – одне з найкрасивіших місць Страсбурга, історичний район (острів) з красивими фахверковими будинками біля води. Тут в Середньовіччі жили ремісники, рибалки і мельники.
Недалеко від Маленької Франції” розташовані” криті мости” (Les Ponts Couverts), які зберегли свою назву, попри те, що дахів вони більше не мають. Мости були побудовані, щоб служити валом для укріплень на водних шляхах. Вони використовувалися для з’єднання трьох середньовічних веж, залишків стародавніх кріпосних валів і критих дерев’яних галерей, які тепер зникли.
Гребля Вобана — загороджувальна дамба, спроектована відомим французьким маршалом і військовим інженером Вобаном. Гребля була побудована для захисту Страсбурга, коли після еволюції артилерії та техніки ведення воєн стіни більше не були надійним захистом. Дамба дозволяла, закривши її арки, швидко підняти рівень річки Іль.
Страсбург є одним з центрів Європейського Союзу, тут розміщені офіси його головних інститутів:
Європейського суду з прав людини;
Ради Європи;
Європейського парламенту
Прогулянка містом
Страсбург не завжди був французьким містом. У 1870 році він в результаті пруської війни відійшов до Німеччини. Точніше, до Германської імперії. У 1875 побудували астрономічну обсерваторію – науку треба було розвивати. Її обладнали найбільшим на той момент в Німеччині телескопом Репсольд, але навіть за допомогою що найпотужніших лінз в імперії можна було розгледіти тільки комети і деякі зірки. Трохи пізніше, у зв'язку з технічним і науковим прогресом, телескоп модернізували і він почав демонструвати астрономам далекі туманності і подвійні зорі.
В наші дні в обсерваторії зберігаються наукові дані про астрономічні об'єкти. А ось в підвалі її розміщений музей, який може відвідати той, що кожного, що бажає. Він носить ім'я "Зоряний склеп", де демонструється досить цікава експозиція, представлена старовинними телескопами і всілякими астрономічними і навігаційними пристроями-оригіналами.