Базель — місто в північно-західній частині Швейцарії та столиця однойменного кантону. Розташоване на березі Рейну між горами Юра і Шварцвальдом недалеко від кордону з Німеччиною і Францією. Базель — третє за величиною місто Швейцарії та культурна столиця країни. Він має один з найкраще збережених і красивих середньовічних центрів у Європі, по якому розкидані кілька десятків музеїв і галерей.
Базель — стародавнє місто з більш ніж історією у 2000 тис років. Він виріс з римського укріплення Basilea, заснованого в 15 році до н. е. До приходу римлян тут жили кельти. В 740 році Базель став резиденцією єпископів, що стало поштовхом до подальшого зростання і розвитку міста.
У 917 році місто було зруйноване угорцями. У 1185 році Базель постраждав від сильної пожежі, а в 1356 – від сильного землетрусу. У період з 1362 по 1398 роки були зведені міські стіни. В 1460 році в Базелі був заснований університет, який є найстарішим навчальним закладом Швейцарії. У 1501 році місто приєдналося до швейцарського союзу.
Старе місто Базель — одне з найчарівніших і добре збережених в Європі. Історичне ядро міста розташоване між Рейном і старими міськими воротами Шпалентор. Має невеликі компактні розміри та відмінно підходить для піших прогулянок.
Історичний центр Базеля з вузькими бруківками, середньовічними церквами та старовинними будинками має чудову атмосферу. Найцікавішими місцями є площі Marktplatz (Ринкова площа), Münsterplatz (Соборна площа) і Petersplatz (площа Петра), старий район ремісників (Leonhardsberg, Spalenberg, Heuberg), вулиця Freiestrasse з будівлями в стилі ренесанс.
Кафедральний собор (Мюнстер) – середньовічна церква в готичному стилі з романськими елементами. Собор розташований в найвищій точці Базеля і є одним з найвідоміших споруд старого міста. Мюнстер виділяється видатними шпилями і яскравим візерунковим дахом. Кафедральний собор побудований між 9 і 13 століттями з червоного пісковику, який добували в французьких Вогезах. Церква розташована на елегантній площі Münsterplatz. В давнину на цьому місці розташовувався римський форт.
Сучасна будівля собору була відновлена в стилі готики в 1356 році після землетрусу. Красивий древній вівтар був знищений під час Реформації в 1529 році. Найпримітнішою особливістю Мюнстера є портал св. Галлуса, розташований в Північному трансепті, з чудовою романською різьбою. Портал вважається найважливішим романським скульптурним твором у Швейцарії. Всередині собору розташований стародавній склеп, в якому знаходяться гробниці єпископів 10-13 століття, прекрасний романський фриз, фрески та багато інших цінних творів церковного мистецтва.
Середній міст — один з найстаріших мостів через Рейн, побудований в 1226 році. Старий міст був замінений більш сучасною спорудою в 1905 році.
|
|
Ворота святого Альбана — одні з трьох збережених середньовічних воріт. Датуються 1400 роком. |
|
Ворота святого Йоганна — середньовічні міські ворота 14-го століття з потужною вежею. |
|
Шпалентор — могутні середньовічні ворота 14-го століття. Колись вони були частиною міських стін Базеля, а зараз позначають кордон старого міста. Міські укріплення були розібрані в 1866 році. |
Церква св. Елізабет — одна з найважливіших неоготичних церков Швейцарії. Була закінчена в 1864 році, але справляє враження більш давньої споруди. Шпиль дзвіниці має висоту 72 метри.
Церква св. Петра — середньовічна церква в історичному центрі Базеля. Перша релігійна споруда на цьому місці була побудована в 9 столітті. Згодом церква була перебудована в 1233 році, 1356 році (після землетрусу) і в 1529 році (під час Реформації).
Однією з найважливіших історичних площ є Ринкова площа (Marktplatz). Основною її будівлею є ратуша 16-го століття в піздньобургундському готичному стилі з красивим фасадом. Значна вежа була додана в 19 столітті.
Фонтан Тенглі — цікавий Скульптурний фонтан, створений в 1977 році відомим швейцарським майстром Жаном Тенглі. | |
Фонтан Гольбейна |
|
Фонтан на Рибному базарі | |
Базель — культурна столиця Швейцарії. Тут функціонують близько 40 музеїв. Тому Базель є одним з кращих міст в Європі для поціновувачів культури, історії та мистецтва. Стара паперова фабрика — музей писемності, друку та паперу.
Музей старожитностей (колекція Людвіга) – колекції єгипетських, грецьких, італійських, етруських і римських творів мистецтва та історичних артефактів, які охоплюють період від четвертого тисячоліття до н. е. до першого тисячоліття н. е.
Історичний музей — важливі колекції історії та культури Базеля. Музей розташований в будівлі середньовічної церкви.
Музей Юдіше — один з кращих в Європі музеїв єврейської історії та культури. Музей мистецтв — найкраща картинна галерея Швейцарії від старих майстрів фламандської та французької школи до сучасних напрямків живопису (експресіонізм, сюрреалізм і т. д.).
Музей іграшок — понад 6000 експонатів і найбільша колекція плюшевих ведмедів у світі.