Мертве море, воно ж біблійське "Море солі", в яке впадає річка Йордан, є безстічним озером з поверхнею в 810 кв. км. Воно розташоване в найглибшій на Землі западині близько 800 метрів нижче рівня Середземного моря, і його рівень щорічно опускається на 1 м. Проте так було не завжди.
У природних умовах зміни рівня води залежали виключно від опадів і випарів. Упродовж віків рівень води в Мертвому морі був настільки високий, що воно з'єднувалося з розташованим в сотні кілометрів на північ Тиверіадським озером. Природна рівновага була порушена зрошувальними системами, джерелом для яких була річка Йордан. Висока витрата води привела до значного висушення південного басейну і скорочення русла річки на 25 км.
Посилений випар і зменшення кількості впадаючих вод привів до того, що в морській воді міститься багато розчинених субстанцій: сіль, хлорид магнію, з'єднання калію і вапна. У водах Мертвого моря в 20 разів більше брому, в 15 разів більше магнію і в 10 разів більше йоду, ніж в звичайній морській воді. Це одна з найсолоніших водойм на нашій планеті. Ще в IV столітті до нашої ери ці якості води з Мертвого моря оцінили набатеї, які застосовували її суспензію для бальзамування померлих і продавали її єгиптянам.
Сьогодні в південній частині моря розташовані йорданські установки для очищення води, багатої мінералами. Речовини, що містяться в морській воді, є лікувальними (нервова і дихальна системи, шкіра, алергію, стимулюють імунітет і обмін речовин). Ці корисні властивості оцінив більше 2 тисяч років назад Ірод Великий.