Гребінка Євген

ukr lit 9

Євген Гребінка - поет, прозаїк, видавець. 

 

 

 

 

grebinka 01Народився 2 лютого 1812 року в родинному маєтку Убєжище (тепер - село Мар'янівка) на Полтавщині.  Походив зі старовинного козацького роду. Навчався у Ніжинському ліцеї разом Миколою Гоголем, Нестором Кукольником, Аполлоном Мокрицьким; вони захоплювалися історією, літературою. 

Через деякий час поїхав в Петербург, де викладав літературу у військових школах. "Думал я дорогою: що я там робитиму між москалями? А вышло противное: Петербург есть колония образованных малороссиян". Веселий, дотепний і доброзичливий Гребінка став хазяїном найпрестижнішого літературного салону російської столиці. Євген Павлович збирав коло себе українські таланти. В той час Сошенко познайомив Гребінку зgrebinka 05 Шевченком. Гребінка познайомив Шевченка зі своїм товаришем українським поміщиком Мартосом, якому забаглося мати свій акварельний портрет. Під час сеансів Мартос побачив рукопис поезій молодого художника й оплатив у 1840 році видання "Кобзаря" Шевченка. А з цензурним комітетом про дозвіл домовився Гребінка та власноруч подав рукопис Т. Шевченка. У 1843 році навіть поорожував разом з Тарасом Шевченком (саме під час подорожі стосунки цих великих людей зіпсувалися настільки, що Шевченко зняв посвяту Гребінці з «Перебенді», а намальований ним в 1837 році портрет Гребінки став портретом «невідомої особи». Причини розладу їх відносин невідомі і залишаться навіки таємницею).

grebinka 04У Петербурзі Гребінка видавав альманах "Ластівка", в якому були твори українською, в тому числі твори Шевченка "Причинна", "Думка", "На вічну пам'ять Котляревському" і розділ із поеми "Гайдамаки".

Гребінка - автор 46 романів, поезій, романсу "Очі чорние". У 1843 році у Зеленій Рудці Євген Гребінка закохався у Машеньку Растенберг і попросив у Василя Растенберга руки його онуки, але отримав відмову.

Ну, не зовсім відмову, а згоду тільки через рік. Машенька ж присяглася, що вона чекатиме. Яків де Бальмен, Тарас Шевченко та Євген Гребінка поверталися до Петербурга через Київ. Зупинилися на ніч в "Зеленому готелі" на вулиціgrebinka 02 Московській. Зайшли в ресторан і при побратимах Гребінка написав свої безсмертні "Очі чорні". Він сам їх тут і заспівав, під музику вальсу Флоріана Германа, мелодію якої награвав на гітарі Яків. Тарас навіть просльозився від тієї пісні. Так у Києві народився "старовинний російський циганський романс", написаний козацьким нащадком на музику уродженця Німеччини в обробці С. Герделя.

17 січня 1843 року вірш "Черные очи" було опубліковано в "Літературній газеті".

30 червня 1844 Євген і Маша повінчалися. Цю пару добирали на небесах! Згодом Гребінка запросив Плетньова стати хрещеним батьком донечки Надії. 

grebinka 0317 травня 1847 Євген Гребінка особисто відкрив у маєтку дружини приходське училище для селянських дітей (на відкриття він витратив гонорари від публікацій).

У 1841 він заразився туберкульозом і в сирому петербурзькому кліматі постійно хворів. У кінці листопада трапилася неприємність з викладачем кадетського корпусу Кореневим. Гребінка помчав до начальства виручати знайомого. На жаль, начальство було непохитним. Ображений і замерзлий при переїзді у відкритій колясці через Неву, Євгеній Павлович звалився в пропасниці і вже не встав. З (15) грудня 1848 р. Гребінка помер у Петербурзі. Прах було перевезено на батьківщину і поховано в Убіжищі.  

Коментарі можуть залишати лише зареєстровані користувачі