Прислів'я та приказки — це стійки вислови у формі завершеного речення, які породжуються усною народною творчістю або запозичуються з певних літературних джерел, втрачаючи зв'язок із цими джерелами.
Прислів’я – короткий народний вислів з повчальним змістом, наприклад: не копай іншому ями, бо сам у неї впадеш; брехнею світ пройдеш, а назад не вернешся; лінивий двічі робить, скупий двічі платить.
Прислів’я прості, в них немає складних слів і незрозумілих термінів. Вони були створені простим народом і для народу. Ці фрази лаконічні, конкретні, безапеляційні. Це істина, і з цією істиною сперечатися не варто.
Прислів’я повчає, наставляє, підказує, допомагає зробити правильний вибір. Істинність цього виразу не викликає ні найменших сумнівів, адже далеко не кожне народне судження витримувало перевірку часом.
Життя прожити — не поле перейти
Не святі горшки ліплять
Кулик знає, куди чайка літає
Коли вже за що взявся — веди до краю
Як спить, так не їсть, а як Ість, то не дрімає
Хоробрий не той, хто страху не знає, а хто дізнався і назустріч йому йде.
Сміливого куля боїться.
Сміливий напад — половина порятунку.
У хоробрих є тільки безсмертя, смерть у хоробрих немає.
Боягуз і в житті мертвий, а хоробрий і мертвий живе.
Хто смерті не боїться, того і куля сторониться.
Приказка – влучний вислів, але без повчального змісту, наприклад: шукай вітра в полі; часом з квасом, а порою з водою; де не ступить, там золоті верби ростуть, як сніг на голову, вивести на чисту воду, лисячий хвіст, вовчий рот, собаку з'їв.
Приказки мають під собою якийсь підтекст, іронію. Часто основна ідея виражається за допомогою образів, недомовленостей, перебільшень.
Приказка є частиною якого-небудь вираження, додаючи йому настрою, яскравості, образності. Як правило, приказки використовують в якому-небудь контексті, або можуть бути римованими.
-Добре чути далеко, а зле ще далі.
- Добре ім'я краще багатства.
- Бджола мала, а й та працює.
- Без діла жить — тільки небо коптить.
- Без діла слабіє сила.
- Без охоти нема роботи.
- Без роботи день роком стає.
- Без сокири не тесляр — без голки не кравець.
- Без труда нема плода.
- Добре роби - добре й буде.
- Добре треба шукати, а зло саме прийде.