Гаврош Олександр

ukr lit 7

Журналіст і письменник, автор пригодницьких повістей і п’єс для дітей, а також поезії і прози для дорослих. Гаврош Олександр Дюлович народився 26 березня 1971 року в Ужгороді. Закінчив факультет журналістики НУ ім. І. Франка, відтоді дописує в різні періодичні видання в Україні.

 

 

GavroshУ 2006–2007 рр. працював завідувачем літературно-драматичною частиною Закарпатського обласного українського музично-драматичного театру.

2007 року дебютував як дитячий письменник, написавши про життя маловідомого у «великій Україні» закарпатського атлета Івана Сили («Неймовірні пригоди Івана Сили, найдужчої людини світу»). 

Книги Олександра Гавроша цікаві для дітей і дорослих тим, що в основі сюжету лежать реальні події. Іван Фірцак походить із села Білки, що на Закарпатті. Був силовим атлетом празького “Герцферт-цирку”, з яким об’їздив півсвіту, якось йому навіть аплодувала королева Англії. Повернувшись додому, розважався часом утримуючи голіруч вантажний автомобіль, аби той не рушив із місця. Із дружиною-чешкою мав вісьмох дітей, тож на сторінках романів Олександра Гавроша Іван Фірцак на прізвисько “Сила” постає не просто казковим богатирем, але й люблячим татком пустотливої та добросердої малечі. Недарма одна з книжок має присвяту: “Татові, який ніколи нас не сварив”.

В 2008 році з’явилася книжка на матеріалі легенд про відомого на Закарпатті румунського розбійника Пинтю («Пригоди тричі славного розбійника Пинті»). Розбійник-опришок Пинтя також  існував насправді. За словами автора, в одному з Закарпатських музеїв зберігся навіть указ про те, щоб упіймати Григорія Пинтю – між іншим, шляхтича за походженням.

Успіх перших книжок про славетних закарпатців змусив письменника видати продовження пригод обох героїв: отак, 2010-го вийшла книжка «Галуна-Лалуна, або Іван Сила на острові щастя», а 2013 року у видавництві «А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА» побачила світ казкова повість «Розбійник Пинтя в Заклятому місті» з ілюстраціями Максима Паленка.

Восени 2013 року режисер Віктор Андрієнко зняв повнометражний художній фільм «Іван Сила» за повістю «Неймовірні пригоди Івана Сили, найдужчої людини світу». Того ж року Олександр Гаврош видав збірку карпатських страшних казок «Дідо-Всевідо» з ілюстраціями київської художниці Світлани Фесенко.

Коментарі можуть залишати лише зареєстровані користувачі