У системі відмінювання числівників розрізняють дві групи відмінкових форм: форми називного і знахідного відмінків: п’ять зошитів, шість місяців і форми родового, давального, орудного і місцевого відмінків: п’яти (п’ятьох) зошитів, п’яти (п’ятьом) зошитам, п’ятьма (п’ятьома) зошитами, на п’ятьох зошитах.
Числівники один, одна, одно (одне) в однині відмінюються так, як прикметники твердої групи: одного, одному, одної, одній...
Числівники два, дві, обидва, обидві відмінюються, як прикметники твердої групи.
Числівники три і чотири в кожному відмінку (крім називного) мають однакові відмінкові закінчення (трьох, чотирьох, трьом, чотирьом), але в орудному відмінку (трьома, чотирма).
Числівники від п’яти до десяти відмінюються за зразком (п’яти, п’ятьох, п’ятьом, п’ятьома).
У числівниках на -дцять і -десят відмінюється тільки друга частина (тринадцяти, тринадцятьох, тринадцятьом, тринадцятьома; вісімдесят, вісімдесяти, вісімдесяти, вісімдесят, вісімдесятьма, на вісімдесяти).
Числівники сорок, дев’яносто, сто в усіх відмінках, крім називного і знахідного, мають закінчення -а (сорока, дев’яноста, ста).
Числівники тисяча, мільйон, мільярд, нуль відмінюються, як іменники.
За новим правописом:
Два хлопці, три робітники, чотири слухачі – з -И, -І, -Ї в кінці (а не «хлопця», «робітника», «слухача», як помилково вживають російськомовні).
Для тих, хто плутає українську форму з російською на -а, -я, тепер прямо нагадано: Іменники чол. роду з числівниками два, три, чотири мають закінчення -и, -і (-ї): два хлопці, три робітники, чотири слухачі.
Урок №1. Відмінювання числівників
Урок №2. Відмінювання числівників