ВІЮТЬ ВІТРИ ВСЕ БУЙНІЇ
Віють вітри все буйнії, Та ідуть дощі все дрібнії, Та землю орошають, Та травою урощають, А цвітами украшають. Там стояли все кургани, Де бурлаченьки проїжджали. Та степи за степами, І луги з берегами, Там чумаченьки проходили І бурлаченьків провозили, А тепер не проходять І бурлак не провозять, — Все за вражими панами. Наші бурлаченьки догадались — Через Дунай-річку перебрались. Та Дунай-річка мати, Та не дай погибати Нам, безщасним сіромахам!
|
ОХ ПІДУ Я, СЯДУ В ЗЕЛЕНІМ САДУ
Ох піду я, сяду в зеленім саду, Ох, чи не прийде доля мені на пораду. От і сад процвітає, — доленьки немає, Либонь же, доля покинуть думає. Хоть доля покине, то хортуна служить! Піду я, сяду в зеленому житі, — І жито красує, доленьки немає, Та, либонь, мене доля покинуть думає. Хоть доля покине, то хортуна служить, А таки сіромаха в світі не загине! Хіба піду сяду в червоному просі, Чи не прийде доля до мене по просьбі. Просо простигло, доленьки немає, Та, либонь, мене доля покинуть думає. Хоть доля покине, то хортуна служить, А таки сіромаха в світі не загине!
|
НЕМА ГОРЯ ТАК НІКОМУ
Нема горя так нікому, Як бурлаці молодому, Гей, гей, як бурлаці молодому! Що бурлака гірко робить, Аж піт очі заливає, А хазяїн його лає, А хазяйка повторяє: «Де ти в чорта волочився, Заросився, замочився, Вечеряти опізнився? Лягай спати серед хати, Бо нічого вечеряти; Лягай спати серед хати, До порога головами, Вставай рано за волами!» Та ще бурлака не послався, А хазяїн вже й проспався. «Вставай, бурлако, за волами З ремінними батогами; Не вбувайся, не вмивайся, Нема свитки — не вдягайся, За волами поспішайся!» Яром, яром за товаром, А горами за волами, Солонцями за вівцями! Ой з-за гори з-за крутої Чорна хмара виступає, Білий сніжок випадає; Бурлак ноги підгинає, Отця й неньку споминає: «Мати ж моя старенькая! Нащо мене породила, На біленький світ пустила, Щастя-долі не вділила! Було б тобі, моя мати, На світ мене не родити: Довелося молодому Усякому догодити! Було б тобі, моя мати, Малим дитям прикопати Високою могилою, Маленькою дитиною!»
|
ОЙ ГУК, МАТИ, ГУК, ТА ДЕ БУРЛАКИ ЙДУТЬ
Ой гук, мати, гук, Та де бурлаки йдуть. І веселая та доріженька, Куди ж вони йдуть. Та куди ж вони йдуть, Там бори гудуть; Поперед себе вражих панів Облавою пруть. Зібралися вони Під рясні дуби, Та чекаючи та й отамана На раду к собі. Отаман іде, Як голуб, гуде, Та під білою та березою Головку кладе. «Отамане наш, Не дбаєш за нас; Бо, бач, наше товариство, Як розгардіяш? Чи не страм тобі Покидати нас І по застумах сього лісу Блукати без нас? Поглянь, отамане, Вже світ настає, Уже ж наше товариство Коней сідлає!» «Нехай сідлають, Бог помагає; Та вже щось мою та голівоньку Хміль розбирає. Ой помру ж я, помру, Не зажив слави, Бо немає мені та долі бути Батьком над вами. Мою душу вже Лихо в пекло тне, Бо маю я зраду та від милої, Дідько серце рве».
|
ДА СТОЇТЬ ЯВІР НАД ВОДОЮ, В ВОДУ ПОХИЛИВСЯ
Да стоїть явір над водою, в воду похилився, Та сидить бурлак у неволі та тяжко зажурився. «Як же мені ся не хилити, як вода корінь миє?» «Як же мені ся не журити, — само серце мліє!» Та сидить бурлак у неволі, та рубашку латає, Та поглядає крізь решотку, де родину має? «Та нема в мене родиноньки, но на Вкраїні дядько: Він мене приголубить, як рідненький батько!» Вчора була суботонька, а ниньки неділя. Чому в тебе, бурлаченьку, сорочка не біла? «Якби я мав сестру рідну та неньку стареньку, То дала б мені щонеділі сорочку біленьку». А в городі Перекопі вирви собі ябка — Та скажи, скажи, бурлаченьку, якого ж ти батька? А в городі Перекопі вирви собі м’ятки — Та скажи, скажи, бурлаченьку, якої ти матки? А в городі Перекопі вирви собі бобу — Та скажи, скажи, бурлаченьку, якого ти роду?
|
ЯКІМЕНКО
Як поєхав Якіменко у поле й орати, Перестріли бурлаченьки в лісі над рєкою! (Двічі)
Ой випрігай, Якіменко, коня вороного, Не визпріжу, бурлаченьки. хоч вас тута много! (Двічі)
Ой визпрігай, Якіменко, сірую кобилу! Не визпріжу, бурлаченьки, хоч я тут загину! (Двічі)
Як втяв, як втяв Якіменко у пень головою! Оце ж тобі, вражий сину жартувать зо мною! (Двічі)
Прилетіла зозуленька, сіла на воротях, Чи не вийде Якіменко в червоних чоботях. (Двічі)
Ой не вийшов Якіменко, вийшла його мати, Перестань же, зозуленько, жалю завдавати! (Двічі)
|