21 жовтня 1056 року розпочато написання славнозвісного "Остромирового Євангелія". Ось 10 фактів про цю реліквію. Середньовічна література XI-XV ст.
1. 21 жовтня 1056 року диякон Григорій вивів першу літеру "Остромирового Євангелія".
2. Робота над рукописом тривала більше 6 місяців – до 12 травня 1057 року.
4. 294 пергаментні аркуші Євангелія прикрашені заставками та трьома великими зображеннями євангелістів Іоана, Луки і Марка. Ініціали, які яскраво розфарбовані зеленою, червоною, блакитною і білою фарбами та обведені накладним золотом – найпомітніша особливість художнього оформлення книги.
5. Остромирове Євангеліє – одна з найвидатніших точно датованих пам'яток старослов'янського письменства в давньоруській редакції, до виявлення у 2000 році Новгородського кодексу вважалася найдавнішою книгою, яка була створена на Русі.
6. "Остромирове Євангеліє" містить євангельські читання для неділі та свят.
7. Матеріали "Остромирового Євангелія" були використані, в певній мірі, для створення сучасних граматики і словників старослов'янської мови.
8. На відміну від інших пам'яток XI ст. в "Остромировому Євангелії" спостерігається правильна передача редукованих голосних звуків літерами ъ, ь.
9. У 1932 році у Відділі рукописів Державної публічної бібліотеки імені Салтикова-Щедріна (колишня Імператорська публічна бібліотека) зіпсувався водопровід. Чоловік, який прийшов лагодити його, побачив срібний оклад, розбив скло вітрини, здер оклад, а книгу закинув в шафу. У той же день злочинця знайшли, а Євангеліє вирішили більше не переплітати.
10. Нині Євангеліє перебуває у Росії.
Інформація про середньовічну літературу XI-XV ст.
Матеріали використано з сайту https://www.5.ua/